Dla firm e-commerce efektywne zarządzanie swoimi produktami i odpowiednie ich magazynowanie jest kluczowe. Sprawne zarządzanie dostawami i ich planowanie, wgląd w stan magazynowy i logistyka transportu przekładają się na zyski przedsiębiorstwa. Decyzja o centralizacji lub decentralizacji może mieć realny wpływ na rozwój firmy i jej renomę.
Czym różni się od siebie centralizacja i decentralizacja magazynowania? Jakie są zalety i wady obu systemów i który model zarządzania magazynami jest lepszy dla przedsiębiorstw? Który wybrać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Centralizacja magazynowania – co to jest?
Centralizacja magazynowania oznacza skupienie wszystkich operacji związanych z zarządzeniem magazynowanymi produktami w jednym dziale – magazynie centralnym. W rezultacie zarządzanie produktami, pracownikami i dostawcami, tranzytem produktów czy spedycją są organizowane i monitorowane z jednego miejsca w kraju.
Główną zaletą centralizacji jest efektywne zarządzanie zasobami i kontrola kosztów związana z magazynowaniem, co może okazać się kluczowe dla dużych firm poszukujących bezpiecznego systemu zarządzania, na przykład swoimi magazynami e-commerce. Centralizacja magazynowania to także lepsze zarządzanie ryzykiem i ułatwiona kontrola nad samymi zasobami. Mniejsze rozproszenie produktów to mniejsza szansa na błędy, które w dłuższej perspektywie mogą być bardzo kosztowne dla firmy – łatwiej ustalić niezgodności w liczbie towaru ze stanem magazynowym w scentralizowanym systemie. Kolejną zaletą wartą wyszczególnienia jest oszczędność – przy centralizacji magazynowania spadają koszty administracyjne.
Centralizacja magazynowana nie jest niestety pozbawiona wad. Do głównych zalicza się możliwość występowania większych opóźnień niż przy wyborze systemu zdecentralizowanego. Opóźnienia te mogą wynikać z tego, że wszystkie decyzje i transakcje muszą być koordynowane i kontrolowane z jednego miejsca – magazynu centralnego. Ponadto, opóźnienia niosą za sobą ryzyko utraty klienta.
Decentralizacja magazynowania – co to jest?
Decentralizacja magazynowania to rozproszenie produktów w obrębie kraju i podzielenie odpowiedzialności za decyzje logistyczne pomiędzy różne działy i jednostki biznesowe w firmie. W rezultacie decyzje dotyczące zakupów podejmują osoby zatrudnione w lokalnych jednostkach firmy. Takie rozwiązanie to przede wszystkim większa elastyczność na potrzeby rynku lokalnego. Decentralizacja magazynowania umożliwia także szybszą reakcję na zdarzenia nagłe, a ta w wielu przypadkach okazuje się kluczowa dla poprawy lub utrzymania na stałym, wysokim poziomie relacji biznesowych firmy z partnerami.
Zaletą decentralizacji magazynowania jest także wsparcie mniejszych, lokalnych firm. Dzięki temu gospodarka lokalna może się rozwijać i rosnąć w szybszym tempie. Decentralizacja to także mniejsze koszty transportu – produkty dostarczane do punktów lub przesyłane między punktami są na mniejszych obszarach, co skraca czas transportu, ułatwia logistykę i zmniejsza koszty operacyjne.
Centralizacja czy decentralizacja magazynowania – na co się zdecydować?
Jaki model magazynowania jest lepszy – scentralizowany czy zdecentralizowany? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od firmy, jej priorytetów, modelu zarządzania firmą, celów, jakie chce osiągnąć. Specjaliści w dziedzinie ekonomii, zarządzania i logistyki mają na ten temat rozbieżne opinie. Jedni wykazują, że powrót do centralizacji jest nieunikniony, a magazyny zdecentralizowane są w obecnych czasach nie do końca bezpiecznym rozwiązaniem. Są też ci, którzy w decentralizacji widzą potencjał, motywując to większą elastycznością, lepszym czasem reakcji i szansą rozwoju dla rynków lokalnych.
Niemniej jednak, sprawa wyboru nie jest oczywista i czarno-biała. Każdy z powyższych modeli ma swoje wady i zalety, należy więc przeanalizować indywidualne potrzeby firmy, między innymi czy firma działa na rynkach lokalnych, czy szuka oszczędności, czy najważniejszym czynnikiem jest kontrola i wiele innych. Dopiero na podstawie szczegółowej analizy może zostać podjęta decyzja.